Hüvelyünk érzékeny a külvilágra

A hüvely egészséges működéséhez tejsavbaktériumokra van szükség: ilyen baktériumok alkotják a hüvelyflóra kényes egyensúlyát is. Ha számuk lecsökken, nagyban megnő a különböző fertőzések kialakulásának kockázata.

Ha a hüvelyben a kedvező, savas kémhatásáról gondoskodó Lactobacillusok száma valamilyen okból lecsökken, a hüvely pH-értéke emelkedni kezd. Lúgosabbá válik, ami kedvez a kórokozók, így például a különböző gombák, baktériumok és vírusok elszaporodásának.

Az egészséges hüvelyflóra

A bélrendszerhez hasonlóan a hüvelynek is megvan a saját ökoszisztémája, melyben egyensúlyi állapot esetén éppen annyi jótékony baktérium található, amely képes a fertőzések elleni védekezést biztosítani. Az egészséges nők hüvelyváladékában nagy számban megtalálható lactobacillusok védenek a fertőzésekkel szemben.

Az egészséges hüvely pH értéke enyhén savas (pH 3,8-4,5 közötti). A kórokozó baktériumok nem tudnak elszaporodni, ha a lactobacillusok tejsavat termelnek és ezáltal biztosítják a savas pH-jú közeget a hüvelyben. Ezen felül vannak olyan lactobacillusok, melyek hidrogén-peroxidot is termelnek, további pozitív hatást gyakorolva a hüvely mikroflórájára.

Az egészséges hüvely védelmében fontos szerepet játszanak azon lactobacillusok, melyek kiválóan tapadnak a hüvely hámsejtjeihez, ezáltal meggátolhatják a fertőzést okozó baktériumok elszaporodását.

Ha a hüvelyflóra egyensúlya felborul, a védelmet biztosító bacillusok száma csökken, a hüvely pH-ja emelkedni kezd, melynek következtében elszaporodhatnak a gyulladást okozó baktériumok, gombák és vírusok.

Milyen esetekben borulhat fel
leggyakrabban a hüvelyflóra egyensúlya?

A hüvelyben előforduló baktériumok összetételét és mennyiségét számos tényező befolyásolja

A hüvelyváladék mennyiségének és minőségének megváltozása jelzi, hogy a hüvelyflóra egyensúlya felborult, melynek hátterében leggyakrabban bakteriális vaginózis, vagy a hüvely gombás fertőzése áll.