Hüvelyünk érzékeny a külvilágra
A hüvely egészséges működéséhez tejsavbaktériumokra van szükség: ilyen baktériumok alkotják a hüvelyflóra kényes egyensúlyát is. Ha számuk lecsökken, nagyban megnő a különböző fertőzések kialakulásának kockázata.
Ha a hüvelyben a kedvező, savas kémhatásáról gondoskodó Lactobacillusok száma valamilyen okból lecsökken, a hüvely pH-értéke emelkedni kezd. Lúgosabbá válik, ami kedvez a kórokozók, így például a különböző gombák, baktériumok és vírusok elszaporodásának.

Az egészséges hüvelyflóra
A bélrendszerhez hasonlóan a hüvelynek is megvan a saját ökoszisztémája, melyben egyensúlyi állapot esetén éppen annyi jótékony baktérium található, amely képes a fertőzések elleni védekezést biztosítani. Az egészséges nők hüvelyváladékában nagy számban megtalálható lactobacillusok védenek a fertőzésekkel szemben.
Az egészséges hüvely pH értéke enyhén savas (pH 3,8-4,5 közötti). A kórokozó baktériumok nem tudnak elszaporodni, ha a lactobacillusok tejsavat termelnek és ezáltal biztosítják a savas pH-jú közeget a hüvelyben. Ezen felül vannak olyan lactobacillusok, melyek hidrogén-peroxidot is termelnek, további pozitív hatást gyakorolva a hüvely mikroflórájára.
Az egészséges hüvely védelmében fontos szerepet játszanak azon lactobacillusok, melyek kiválóan tapadnak a hüvely hámsejtjeihez, ezáltal meggátolhatják a fertőzést okozó baktériumok elszaporodását.
Ha a hüvelyflóra egyensúlya felborul, a védelmet biztosító bacillusok száma csökken, a hüvely pH-ja emelkedni kezd, melynek következtében elszaporodhatnak a gyulladást okozó baktériumok, gombák és vírusok.
Milyen esetekben borulhat fel
leggyakrabban a hüvelyflóra egyensúlya?
A hüvelyben előforduló baktériumok összetételét és mennyiségét számos tényező befolyásolja
-
Az egyik ilyen leggyakoribb ok például, a gyógyszerek – elsősorban az antibiotikumok és a hormonkészítmények – szedése.
Az antibiotikum nem válogat jó és rossz baktérium között, a gyógyszer szedésével a jótékony hatású lactobacillusokat is kiírtjuk, ezzel felborítva a hüvelyflóra egyensúlyát. Befolyásoló tényezők lehetnek az egyes hormonkészítmények (pl. fogamzásgátlók) is. - Hormonális változások, mint pl. terhesség, szoptatás, menstruáció, valamint változókor.
- A hüvely mikroflórájának kedvezőtlen változását okozhatják még betegségek (pl. cukorbetegség, inzulinrezisztencia, elhízás, vérszegénység, immunrendszert gyengítő állapotok, onkológiai kezelés) is.
- Szintén kiváltó ok lehet a túl gyakori hüvelyöblítés, vagy a másik véglet, a nem megfelelő intim higiénia. Ezen felül a tisztálkodószerek is megzavarhatják a hüvely pH értékét.
- A gyakori partnercsere is kiválthatja a hüvelyi környezet megváltozását.
- A szorongás, depresszió, stressz és a gyász szintén felboríthatja a kényes egyensúlyt.